Utazási gyógyszercsomag: mit vigyél magaddal mindenképpen a nyaralásra?

2025.06.23


Egy jól összeállított utazási gyógyszercsomag nem foglal sok helyet a bőröndben, viszont rengeteg bosszúságtól megkímélhet. Cikkünkben összegyűjtöttük, mik azok az alapdarabok, amik nélkül semmiképp ne indulj útnak!

A nyaralás az év egyik legjobban várt időszaka – napfény, tengerpart, hegyek, kirándulás, pihenés. A szabadság azonban könnyen kellemetlenségbe fordulhat, ha váratlan egészségügyi probléma lép fel, és nincs nálunk semmi, amivel gyorsan tudnánk kezelni.

Egy jól összeállított utazási gyógyszercsomag nem foglal sok helyet a bőröndben, viszont rengeteg bosszúságtól megkímélhet. Cikkünkben összegyűjtöttük, mik azok az alapdarabok, amik nélkül semmiképp ne indulj útnak!

Láz- és fájdalomcsillapító

Akár tengerparton pihensz, akár aktív kirándulós nyaralást tervezel, egy váratlan fejfájás, izomfájdalom vagy hirtelen jelentkező láz könnyen keresztülhúzhatja a terveidet – főleg, ha épp távol vagy a legközelebbi patikától. Éppen ezért érdemes előre gondolkodni, és már indulás előtt becsomagolni egy megbízható, többféle panaszra is bevethető fájdalom- és lázcsillapítót.

Fontos, hogy olyan készítményt válassz, amit már korábban is használtál, így pontosan tudod, hogyan hat rád, és nem a nyaralás alatt kell kísérletezni az adagolással vagy az esetleges mellékhatásokkal. Legyen szó enyhe megfázásról, napégés miatti lázról, izomlázról egy túra után vagy fejfájásról a meleg miatt – egy jól megválasztott gyógyszer ilyenkor sokat segíthet abban, hogy a kellemetlenségek ne vegyék el a pihenés örömét.

Emésztésre – hasmenés, puffadás, gyomorpanaszok ellen

Az új helyek új ízekkel járnak, ami a gyomrunknak nem mindig öröm. Legyen nálad:

  • hasfogó,
  • emésztést segítő enzimek,
  • probiotikum,
  • és egy gyors hatású görcsoldó is.

Hányingerre, utazási rosszullétre

Ha a nyaralás során hosszabb autóútra, hajókirándulásra vagy hegyi szerpentineken kanyargó utazásra készültök, érdemes felkészülni az utazási rosszullétre is – különösen, ha gyerekek is veletek tartanak.

Egy jól megválasztott hányingercsökkentő – legyen az rágótabletta, szirup, tapasz vagy természetes készítmény – sokat segíthet a panaszok enyhítésében vagy megelőzésében. Hosszabb túrák, hajózás, repülés vagy többórás autózás előtt különösen ajánlott előre gondoskodni erről – mert ha már útközben jelentkezik a rosszullét, sokkal nehezebb lesz kezelni.

Ha pedig gyerekekkel utaztok, mindig legyen nálatok az életkoruknak megfelelő forma és dózis – hiszen egy nyűgös, hányingerrel küzdő gyerek a szülők számára is nagy kihívás lehet az utazás alatt.

Sebfertőtlenítő és sebtapasz

Kisebb horzsolások, karcolások, rovarcsípések bármikor előfordulhatnak – strandolás közben, séta alatt, vagy akár a szálláson. Legyen nálad olyan fertőtlenítő, amit:

  • gyerekek is használhatnak,
  • nem csíp, és
  • kicsi, utazóbarát kiszerelésben kapható.

Erre jó választás lehet az octenisept® külsőleges oldat, ami nyaralás közben is gyors megoldást jelenthet egy lehorzsolt térdre vagy csípésre.

Rovarcsípés, allergia

Szúnyogok, hangyák, méhek – a természet közelsége sokszor együtt jár velük. Praktikus, ha viszel magaddal:

  • antihisztamin tablettát vagy cseppet (ha hajlamos vagy allergiás reakciókra),
  • csípés utáni hűsítő gélt vagy kenőcsöt,
  • valamint rovarriasztót is – lehetőleg olyat, ami a ruhára is fújható.

Napégés elleni készítmény

Bármennyire is igyekszünk betartani a fényvédelmi szabályokat, a nyári napsütés alatt könnyen előfordulhat, hogy egy-egy testrész – például a váll, hát vagy dekoltázs – mégis lepirul. Elég egy elfelejtett újrakenés, egy hosszan tartó szabadtéri program vagy egy kellemesen fújó szél, ami megtévesztően hűvösnek tűnik. A kipirosodott, húzódó bőr nemcsak kellemetlen, hanem fájdalmas is lehet, és a nyaralás élményéből is könnyen elvehet.

Éppen ezért érdemes a bőröndbe betenni egy napozás utáni nyugtató gélt vagy panthenolos sprayt, amely segít csökkenteni a gyulladást és támogatja a bőr regenerációját. Ezek a készítmények hűsítik, hidratálják és megnyugtatják a napsütésnek kitett bőrfelületeket. Akkor is jól jöhetnek, ha nem tengerpartra utaztok – hiszen túrázás, városnézés vagy egy egyszerű kerti pihenés során is könnyen ki lehet téve az UV-sugárzásnak.

Egyéb hasznos apróságok

  • Digitális lázmérő
  • Orrspray vagy tengervizes orröblítő
  • Füldugó, fülcsepp
  • Hólyagtapasz
  • Kullancs- és csipesz
  • Bőrnyugtató krém – pl. ha kiütés, irritáció jelentkezik

+1 Tipp: gondolj a rendszeresen szedett gyógyszerekre is!

Ha van olyan gyógyszer, amit naponta szedsz, ne csak a pontos mennyiséget, hanem 1–2 nap tartalékot is pakolj el – különösen, ha repülővel vagy hosszabb útra indulsz.

Egy kis előrelátással nagy bajokat is megelőzhetsz. Az utazási gyógyszercsomag nem arról szól, hogy a lehető legrosszabbra készülsz – csupán arról, hogy ha bármi történik, kéznél legyen a megoldás!

octenisept® 1 mg/ml + 20 m/ml külsőleges oldat

octenisept® 1 mg/ml + 20 m/ml külsőleges oldat

Az Octenisept fertőtlenítő oldat, amely hatóanyagként fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkező oktenidin‑dihidrokloridot és fenoxietanolt tartalmaz. Az Octeniseptet alkalmazhatja a sebkezelés támogatására, illetve a sebgyógyulás elősegítésére irányuló ismételt, rövid távú fertőtlenítésre és az ujjközi gombás fertőzés ismételt, rövid távú támogató kezelésére. Az Octenisept életkori korlátozás nélkül mind gyermekeknél, mind felnőtteknél alkalmazható.

További információ...
octenisept® 1 mg/ml + 20 m/ml külsőleges oldat